Thanks, yes I was very pleased having only just joined the club.Very nice is that, second place I believe.
Glad you have, I hope you enjoy it, it's a shame you've not been before, it's been going for at least 30 years. Well I'm going to have to up my game because it looks like I've got more competition to win a placing.Thanks, yes I was very pleased having only just joined the club.
I did go 12 or 13 years ago when it was held in a school if I remember correctly, I believe it started quite early in the evening & you had to be off site by 9:00pm.Glad you have, I hope you enjoy it, it's a shame you've not been before, it's been going for at least 30 years. Well I'm going to have to up my game because it looks like I've got more competition to win a placing.![]()
Doug,This months club competition was something you can use in the kitchen so I went for an Ash mortar & pestle, textured parts are finished with Rubio monocoat teak blue oil the rest with their pure oil.
View attachment 52163
I know what you mean re the costs Tom, I was a member of a previous club for nearly 15 years but the prices kept increasing particularly as the membership dropped, luckily there are a few clubs within driving distance & the one I’m presently at is quite a bit cheaper.Doug,
A cracking entry and glad you got second prize.
I joined a local club but as I basically only make pens I don't see any point in entering the competitions when people are making segmented bowls and vases consisting of 2000 to 4000 pieces or making a bowl from a12inch x 1 inch piece of wood . When I have never been shown how even to start one. They have demonstration nights on a Tuesday and once a month on a Saturday we had one with the tiny turner. However cost of them coming over cost to members was £30 which I can't justify. I am told they are going to do courses but again costing £200.
So looks like doing basic pens unless I inherit something from a long lost relative as I don't do the lottery........
Tom
TomIT would be different if they took a class of say 10 people at say £15 and we where all doing rhe same thing. That way the teacher is getting say £100 and say £50 for use of the hall....
I agree I was only using the figures as an example. Probably like most here I am on a pension and if it's during the day my wife and I have to do school runs for three granddaughter'sTom
the days of it being that cheap are over. No offence intended but …
By the time you pay travel ( even just fuel cost) , wood ( or do you bring your own ?) , tax ( an unnecessary evil I agree) , then what hourly rate do you end up with ? Would you work for less than minimum wage etc ?